RANCANGAN PENGAJARAN
PRASEKOLAH
KELAS :
PRASEKOLAH DINAMIK
TARIKH :
25 OKTOBER 2012-11-20
MASA :
9.00 – 9.30 PAGI
BILANGAN
KANAK-KANAK : 24 ORANG
UMUR : 6 TAHUN
TEMA :
DIRI SAYA
SUB
TEMA :
ANGGOTA BADAN SAYA
TAJUK : KUIH KARIPAP DAN DONAT
TUNJANG
UTAMA : TUNJANG
FIZIKAL & ESTETIKA
STANDART
KANDUNGAN : PFK 1.1 MELAKUKAN KEMAHIRAN MOTOR
HALUS
STANDART
PEMBELAJARAN : PFK 1.1.6
MENGGUNAKAN JARI UNTUK
MENGGENTEL
PFK 1.1.7 MENGGUNAKAN JARI
UNTUK
MEMICIT
HASIL
PEMBELAJARAN :
1. FOKUS UTAMA
1.1 MENGGUNAKAN OTOT FIZIKAL DENGAN
MEMANTAPKAN MOTOR HALUS
1.2 BERKOMUNIKASI SESAMA RAKAN DENGAN
MENGGUNAKAN BAHASA YANG MUDAH
2. FOKUS SAMPINGAN
2.1 PENGAMALAN NILAI KEBERSIHAN DIRI
2.2 MENGHORMATI ORANG LAIN
3. OBJEKTIF PEMBELAJARAN : PADA AKHIR PEMBELAJARAN,
MURID-MURID DAPAT:
3.1 MENGUATKAN OTOT FIZIKAL DENGAN
MEMANTAPKAN MOTOR HALUS DI MANA MURID BOLEH MELAKUKAN AKTIVITI INI SECARA
INDIVIDU.
3.2 BERKOMUNIKASI DENGAN BAIK MENGGUANAKAN
BAHASA YANG MUDAH SECARA INDIVIDU DENGAN MEMBERIKAN MAKLUM BALAS YANG SESUAI.
3.3 MENGAMALKAN NILAI KEBERSIHAN DIRI
DALAM KEHIDUPAN SEHARIAN SECARA INDIVIDU.
4. KEMAHIRAN BERNILAI :
4.1 KEMAHIRAN BERFIKIR : MENJANA IDEA,
SUMBANG SARAN
4.2 KECERDASAN PELBAGAI : VERBAL
LINGUISTIK, INTERPERSONAL
4.3 KEMAHIRAN CARA BELAJAR : BELAJAR
BERKUMPULAN
4.4 MENELITI BAHAGIAN DAN KESELURUHAN
5. PENGETAHUAN SEDIA ADA :
5.1 KANAK-KANAK PERNAH MAKAN KUIH KARIPUP
5.2 KANAK-KANAK PERNAH MENOLONG IBU
MEMBUAT KUIH KARIPUP
PENERAPAN
NILAI :
KEBERSIHAN, KESYUKURAN, KEBEBASAN
DAN KESEDERHANAAN
BAHAN/ALATAN : KUIH KARIPUP,
PINGGAN, MANGKUK, DOH.
LANGKAH
|
ISI
KANDUNGAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
BAHAN/
CATATAN
|
|
AKTIVITI
GURU
|
AKTIVITI
MURID
|
|||
Set induksi
5 minit
|
Teka benda dalam bekas
|
-Guru bertanya kabar
kepada kanak-kanak.
-Guru menunjukkan
sebekas kuih.
-Guru meminta murid
meneka benda di dalam bekas.
-Guru menunjukkan kuih
karipup dan kuih donat
-Guru bersoal jawab
dengan murid berkaitan karipup dan donat.
|
-Murid menjawab salam
guru.
-Murid meneka benda
didalam bekas
-Murid bersoal jawab
dengan guru berkaitan kuih karipup
Dan kuih donat
|
Strategi/teknik:
Penerangan
Permainan
BBM:
Bekas polistrin,
Pinggan
Kuih karipup
Kuih donat
|
Langkah 1
5 minit
|
Tunjuk cara membuat
karipup
|
-Guru menunjukkan cara
membuat keripup dan donat daripada doh.
-guru menggentel,
melenyek dan melipat karipup.
-Guru membuat inti
karipup dan donat, membentuk kuih karipup dan donat
|
-Murid mendengar arahan
guru.
-Murid memerhati
tunjukcara daripada guru.
-Murid menyoal guru
|
Strategi/teknik:
Tunjuk cara
Menyoal
BBM:
Doh
Pinggan
Penggelek
KBT:
Kemahiran menyoal
|
Langkah 2
15 minit
|
Aktiviti kumpulan
(membuat karipup)
|
-Guru member penerangan
kepada murid
-Guru member doh,
pinggan dan penggelek kepada murid
-Guru memberikan
bimbingan kepada murid
|
-Murid mendengar arahan
guru
-Murid menerima doh dan
bahan daripada guru
-Murid membuat kuih
karipup dan kuih donat di dalam kumpulan
-Murid menghasilkan
karipup dan donat secara individu
|
Strategi/teknik:
Penerangan
Pembehagian secara
kumpulan
BBM:
Doh
Penggelek
Pinggan
Nilai:
Kerjasama
Rajin
Kecerdasan:
Pelbagai
KBT:
Belajar cara belajar,
Mengeluarkan idea,
KBKK:
Mereka bentuk karipup
|
Penutup
5 minit
|
Pameran hasil kerja
murid
|
-Guru memanggil semua
murid mengikut kumpulan
-Guru mengarahkan murid
mempamerkan semua hasil kerja
-Guru memberikan pujian
terhadap hasil kerja yang menarik
|
-Murid berkumpul
mengikut kumpulan
-Murid menunjukkan hasil
kerja mengikut kumpulan
-Murid memberikan respon
terhadap aktiviti yang telah dijalankan.
|
Strategi/teknik:
Penerangan secara
menyeluruh
Nilai:
Memberikan pujian
KBKK:
membuat andaian |
thankyou . berguna sangat .
ReplyDelete